YKS maratonu: Matematik kolaydı sözel zorladı

Aysel Bozan Yılmaz – Üniversite hayali kuran 3 milyon 120 bin 878 adayın yarıştığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dün başladı. 3 oturum halinde düzenlenen sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adaylara Türkçe’de 40, Sosyal Bilimler’de 20, Temel Matematik’te 40, Fen Bilimleri’nde de 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu, 165 dakika süre verildi. Uzmanlar ve adaylardan gelen bilgilere göre sınav, müfredata uygun, kazanımları ölçer nitelikteydi. Sorular net ve anlaşılırdı. Hatalı soru yok.

Sınav, konulara hakim, düzenli ders çalışan, kitap okuma alışkanlığı olan, dikkatli adayların rahatlıkla yapabileceği nitelikteydi. Bilginin yanı sıra adayların yorum yapma, akıl yürütme, gündelik hayatla ilişkilendirebilme gibi becerilerini ölçen sorular öne çıktı.

Uzun paragraf soruları öğrencilere zaman sıkıntısı yaşattı. O nedenle süreyi iyi kullananların başarılı olacağı tahmin ediliyor. Matematik’te neredeyse zor soru yoktu. Çeldiricileri yüksek soruların yer aldığı Türkçe ve Sosyal Bilimler testlerinin sınavın belirleyicisi olacağı tahmin ediliyor. Uğur Okulları, Doğa Koleji, Bilfen Liseleri, Bahçeşehir Koleji bölüm başkanlarının testlere göre yorumları ise şöyle:

SÜRPRİZ SORU YOKTU

TÜRKÇE: ÖSYM’nin geçmiş yıllardaki sınavlarına benzer nitelikteydi. Dili kullanma gücü ve analize bağlı soruların yer aldığı testte öğretici ve bilimsel metinlerden yararlanılan paragraf sorularının ayırt ediciliği yüksekti. Geçen yıllarda olduğu gibi bir paragrafa ilişkin iki sorunun sorulduğu bağlı sorular vardı. Çeldiricileri kuvvetli olan paragraf ve anlam soruları adayları zorladı.

MATEMATİK: Son yılların sorularına göre daha rahat çözülebilir nitelikteydi. Temel bilgilerin sorgulandığı bir sınavdı. Orta düzeyde sorulardan oluşan Geometri’de yeni nesil soruların günlük hayata entegre edilerek sorulduğu görüldü. Bazı soruların çözümünde gerekli formül ve tanımlar sorularda verildi. Pisagor sorusu ve güncel hayatla ilişkilendirilmiş dörtgende açı sorusunun sınavın ayırt edici sorusu olduğunu söylemek mümkün. 

FİZİK: Matematiksel işlem gerektirmeyen orta zorlukta sorulardan hazırlanmış. Bazı sorular gündelik yaşam deneyimleriyle yorumlanabilecek, geçmiş yıllara benzerdi. Soruların metinleri uzun tutularak dikkatli öğrencilerin ayırt edilebileceği bir sınav olmuş. Optik ve dalgalar üniteleriyle ilgili soruların ayırt ediciliğinin yüksek olduğu düşünülüyor.

KİMYA: Bilgi ağırlıklı ve orta zorlukta sorular vardı. Grafik, görsel ya da tablo yorumlamayla ilgili sorular yer almazken laboratuvar malzemeleri sorusu zorladı.

BİYOLOJİ: Zorluk derecesi genel olarak orta düzeyde, bilen ile bilmeyeni ayırt eder nitelikteydi.

BİLGİ AĞIRLIKLIYDI

TARİH: Sorular tarihi kavramlar, dönem ve kronoloji bilgisi üzerine kurgulanmış. Çeldiricilerinin güçlü olduğu, orta zorluk düzeyinde bir sınavdı. Lozan Konferansı ve Türkiye Selçuklu Devleti ile ilgili soru testin belirleyicisi olacak. 

FELSEFE: Sorular genel olarak metni yorumlama, sonuç çıkarma şeklinde olup biri bilgiyi ölçmeye yönelikti. Paragrafların anlaşılması zordu. Sorular filozof eserlerinden ya da güncel filmlerden alıntılar yapılmıştı.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: Sorular, metinden genel yargı çıkarmak, sonuca ulaşmak, akıl yürütme ve kavram kullanabilme becerisini ölçmeye yönelikti. Zorluk derecesi orta düzeydeydi.

COĞRAFYA: Temel kavram ve ilkeleri kullanma, grafik ve harita okuma, bilgiyi yorumlama becerilerini ölçmeye yönelikti. Soruların bazıları zorlayıcı nitelikteydi. Türkiye’deki bitki türlerinin coğrafi dağılımı ve afet türlerinin yerel etkilerini ele alan sorularda, birçok öğrenci zorlandı. 

Çeldirici yoktu 

Tamamı çok kolay, kolay ve orta düzey sorulardan oluşan matematik testinde bu yıl zor ve çok zor sorulara hiç yer verilmediğini kaydeden İrday Eğitim Matematik Bölüm Başkanı Mehmet İrday, soruların neredeyse tamamının yeni nesil sorular olduğunu belirtti. “Soruların çözüm adımları çok işlemli değil, çeldirici seçenekler çok fazla yer almamış” diyen İrday, TYT Matematik testinin belirleyici olmayacağı görüşünde.

SINAV BUGÜN TAMAMLANIYOR

YKS kapsamında bugün saat 10.15’te başlayacak Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler-1 testinde 40, Sosyal Bilimler-2’de 40, Matematikte 40, Fen Bilimleri’nde 40 olmak üzere toplam 160 soru yer alacak, adaylara 180 dakika süre verilecek. Saat 15.45’te başlayacak Yabancı Dil Testi’nde (YDT) 80 soru olacak, sınav 120 dakika sürecek.

ÖNCEKİ YILLARA BENZİYORDU

OZAN ÖMER KADÜKER – YKS’de genel olarak testlerde büyük bir sürprizle karşılaşmadıklarını belirten adayların görüşleri şöyle:

Süleyman Erdem: Orta düzeyde bir sınavdı. Önceki yıllara benzerdi, sürpriz yoktu. Matematikte biraz zorlandım.

Şamil Şamhal: Türkçe’de uzun paragraf soruları vardı ama kolaydı. Matematik biraz zordu. Zaman sıkıntısı hiç yaşamadım. Önceki yıllara kıyasla kolaydı.

Ece Yıldız: İkinci kez girdim. Geçen yıla göre kolaydı. Matematik, Türkçe kolay, Sosyal Bilgiler ise bilgi ağırlıklıydı. Hedefim Tıp.

Ilgaz Sarp: Türkçe zordu. Matematikte ise kolay sorular da vardı zor da. Fen Bilgisi’nin önceki yıllardan farkı yoktu. Sosyal Bilgiler paragraf ağırlıklıydı. 

Emre Öğüt: Türkçe önceki yıllara göre kolaydı. Matematikte kalem oynatmadan çözebildiğim kolay sorular vardı. Sosyal Bilgiler ise her zamanki gibiydi.

Çınar Üçer: Zor bir sınav değildi. Matematik, Türkçe yapılabilecek bir sınavdı. Daha önce deneme az çözdüğüm için zaman sıkıntısı yaşadım.

KONGRE VE SINAV TRAFİĞİ

■ Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı ile YKS’nin aynı gün olması aileleri ve öğrencileri gürültü ve trafik konusunda telaşlandırmıştı. Dün Kadıköy’deki Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ne giden üyelerle bölgedeki okullarda sınava katılacak adaylar nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandı.  Kongrenin yapılacağını bilen bazı adaylar, 2 saat önceden okullarında hazır olurken bazıları ise gelirken zorluk yaşadıklarını belirtti. Kongre nedeniyle trafik yoğunluğunun arttığını kaydeden Pınar İşgören, “Kızımı sınava getirdim. Stadın çevresindeki bazı yollar trafiğe kapalıydı. O yüzden zorlandık. Kongrenin sınav gününe denk getirilmesi çok saçma olmuş. Sesler okula gelir diye endişeliydik. Neyseki herhangi bir ses gelmedi” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir