Tülay Hatimoğulları: Dersim başta olmak üzere, Koçgiri, Dersim, Çorum, Sivas, Gazi, İştibrak’ta insanlığa karşı gerçekleşmiş katliamlarla yüzleşilmeli

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Hatimoğulları’nın konuşmasında önce çıkan satır başları şöyle:

3 Fidan

“Dün 6 Mayıs’tı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan yoldaşlarımızın 12 Mart Cuntası eliyle idamlarının üzerinden tam 52 yıl geçse de onları asla unutmadık. Dün Karşıyaka Mezarlığında onları andık. Onlar emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyle bu topraklara cesaret tohumları ektiler.

Türkiye Devrimci Hareketi’nin Filistin halkıyla omuz omuza mücadele ederek bizlere Filistin halkıyla güçlü dayanışma geleneği ördüler.

“Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!” kutup yıldızımız olmaya devam ediyor. O gencecik fidanlar kısacık hayatlarına Türkiye Devrimci Hareketinin öncülüğünü sığdırdılar. Anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum.

Alevi katliamları

4 Mayıs’ta Dersim’deydik. Dersim Katliamında yitirdiğimiz canlarımız andık. Buradan bir kez daha Koçgiri, Dersim, Çorum, Sivas, Gazi, İştibrak’ta katledilen Alevi canlarımızı saygıyla anıyorum. Orada söylediğimizin altını burada Parlamento çatısı altında bir kere daha çizmek istiyorum, Dersim başta olmak üzere insanlığa karşı gerçekleşmiş katliamlarla yüzleşilmeli. Bu çatı altında hakikatleri araştırma, yüzleşme komisyonları oluşmalı. Dersim halkından özür dilenmeli. Farklı halklar ve inançların dil, inanç özgürlüğü, kültürel değerlerin korunması için eşit yurttaşlık haklarının Anayasal güvence altına alınması elzemdir. Bu taleplerin hayata geçmesi beklenirken Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’e cezalar verildi.

İktidarın Alevi inancı üzerinde tekçi anlayışını dayatmak üzere asimilasyon politikalarına boyun eğmeyen, devletin çizdiği sınırları değil inançlarını özgür olarak yaşama konusunda mücadele eden kurumları ve temsilcilerini yine yargı yoluyla yıldırmaya çalışıyorlar. Bunu başaramayacaksınız. Bizler DEM Parti olarak Alevi canlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; dün olduğu gibi bugün de yarın da Alevi canlarımızla yan yana, iç içe olmaya devam edeceğiz.

Hıdırellez, Paskalya ve Amedspor

Evvelsi gün Hıdırellez’di. Doğanın uyanışı, baharın gelişi, darda kalanın dilek dilediği, umudunun suda, ağaçta yeşerdiği gün. Yeni başlangıçların umudu. Hıdırellez’in bütün halklara barışı, kardeşliği, eşitliği, özgürlüğü getirmesini diliyorum. Ve Paskalya Bayramı’nı da geride bıraktık. Eş Başkanımız Tuncer Bakırhan ve heyetimizle beraber Mardin’de Kırklar Süryani Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret ettik. Bayramlarını kutladık. Hristiyan aleminin geçmiş Paskalya bayramını bir kez daha kutluyorum. Barışa, kardeşliğe, adalete vesile olmasını diliyorum. Kutlamalar bitmedi. Amedspor. Engebeli yollardan geçerek finali birinci lige çıkarak yapan Amedspor’u kutluyorum.

Ekonomi ve sefalet

Türkiye ekonomik, siyasal ve toplumsal bir çöküşün eşiğindedir. Ekonomik çöküşün diğer adı, dışa bağımlılıktır. Bir zamanlar etin, sütün, samanın vatanı olarak bilinen Türkiye, AKP’nin politikaları nedeniyle dış ülkelere muhtaç hale gelmiştir. Bir kilo et 700 TL’yi geçti. Kıyma yiyelim desek kesemiz yanıyor. İktidar ise bu soruna çözümü dışarıdan et ithal etmekte buluyor. Bunun adı iflastır, çöküştür. Ekonomik çöküşten en çok yoksullar ve asgari ücretle çalışanlar etkileniyor. Enflasyon dizginlenemiyorken, sadece dört ayda 17.000 TL olan asgari ücretin alım gücü 14.300 TL’ye düştü. Asgari ücret sabit ama yediğimiz içtiğimiz şeylere her gün zam geldiği için asgari ücret 2.700 TL azaldı. Defalarca söyledik. Ortada asgari ücret falan yok. Apaçık sefalet ücreti var. Ekonomik krizin faturası emekçilere kesiliyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.

1 Mayıs

1 Mayıs’ta AYM kararına rağmen Taksim Meydanı’nı kapatan ve onlarca yoldaşımızı tutuklayan iktidara sesleniyorum. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Halk düşmanlarına karşı direnen arkadaşlarımızı buradan selamlıyorum. 

Taksim Direnişi’ni hedef gösteren ve Marx’a dil uzatan küçük ortağa Karl Marx’ın sözüyle yanıt vermek istiyorum; İnsanca yaşamanın tek yolu, insanlığa düşman olan her şey ile savaşmaktır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir